Czym jest Global Student Innovation Challenge?

utworzone przez | gru 9, 2020

W tym roku po raz pierwszy przeprowadziliśmy w PDMA międzynarodowy konkurs studencki. Jego celem jest promocja zawodu specjalisty rozwoju produktów oraz innowacji oraz promocja dobrych praktyk wśród przyszłych inżynierów, projektantów oraz menadżerów produktów.

 

Na czym polegał Global Student Innovation Challenge?

Zespoły studenckie opracowywały oryginalną koncepcję produktu, usługi, oprogramowania lub kombinacji tych trzech wraz z makietą. W ramach pracy mieli także stworzyć unikalną propozycję wartości, dowody popytu i plan wdrożenia. Projekt mógł być związany z pracą dyplomową.

Finaliści konkursu, czyli trzy najlepsze zespoły, poza nagrodami pieniężnymi zaproszone zostały na coroczną konferencję PDMA Annual Competitive Edge Conference, aby zaprezentować swoje projekty przed dyrektorami i menedżerami produktu oraz projektantami z najlepszych firm na świecie. Dodatkowo, studenci otrzymali roczne członkostwo w PDMA oraz możliwość współpracy z mentorami branżowymi, aby dalej rozwijać swoją wiedzę i kontakty.

Przygotowania do corocznej konferencji PDMA w 2019. Zdjęcie: Adrian Zielke

Jak przebiegła tegoroczna edycja?

Pomimo tego, że była to pierwsza edycja, a także dziwny rok w cieniu pandemii koronawirusa, konkurs wypadł niesamowicie. Do końca lipca do konkursu zgłosiło się aż 27 zespołów z całego świata m.in. z Niemiec, Polski, USA, Indii, Nowej Zelandii. W sierpniu międzynarodowe Jury, w którego składzie miałem przywilej być, oceniało projekty. Ich poziom był bardzo wysoki, projektami oraz planami biznesowymi nie powstydziłby się doświadczony przedsiębiorca.

O to co o konkursie powiedziała Zofia Hernas, uczestniczka, która jest studentką IV roku Wzornictwa na ASP w Katowicach:„Przygotowałam projekt, który realizowałam podczas zajęć w jednej z pracowni. Niestety nie udało mi się wygrać. Jednak było to dla mnie bardzo wartościowe doświadczenie — każdy z członków jury opisał szczegółowo wady i zalety projektu. Konkurs skierowany jest do zespołów multidyscyplinarnych z dużym naciskiem na rzetelną analizę finansową i analizę rynku. Uczestnictwo w tym wydarzeniu nie tylko daje możliwość wygranej, ale również poznania opinii ekspertów i rocznego członkostwa w organizacji PDMA, która jest skarbnicą wiedzy dla projektantów. Szczerze zachęcam wszystkich do udziału w kolejnych edycjach  oraz  rozważenia  stworzenia  zespołów  badawczych między uczelniami”.

Finałowa trójka to kolejno:

1. Projekt  E-Solar Refrigerator zespołu IM Ahmedabad z Indii 

2. Projekt STORKSIE z Uniwersytetu  Bonn, z Niemiec

3. Projekt Bra Redesign, University of Illinois at Urbana-Champaign z USA  

Mobilny ogród Veden: konkursowy projekt Zofii Hernas

Kolejna edycja wkótce

 

W nadchodzącym roku 2021 rusza kolejna edycja, która będzie jeszcze atrakcyjniejsza: dużo wyższe nagrody pieniężne, dłuższy czas na przygotowanie projektów tak, aby zespoły mogły pracować w trakcie semestrów ze swoimi wykładowcami. Mamy także nadzieję, że w nowym roku skończą się ograniczenia związane z pandemią, także jeśli wśród finalistów znajdzie się zespół z Europy Środkowej, będziemy mogli wysłać nasze zespoły na konferencję PDMA do Stanów, aby osobiście poznali liderów branży produktowej.


Śledźcie wiadomości na początku roku!